Maszyny Budowlane

Blog o maszynach budowlanych

Dom i ogród

oczyszczalnia biologiczna przydomowa

Jak prawidłowo przechowywać nawozy?

By on 18 lipca 2019

Co prawda okres nawożenia upraw w niektórych przypadkach jeszcze się nie skończył, ale powoli warto już planować sposób przechowywania nawozów w okresie, w których nie będziemy z nich korzystać. Odpowiednie ich składowanie pozwoli uniknąć sytuacji, w której na wiosnę nawozy mogą utracić część swoich właściwości.

Nawożenie różnego rodzaju drzew i krzewów zazwyczaj kończy się w połowie lipca, natomiast warzyw i innych roślin uprawnych pod koniec lata. Zdarza się, że nie wykorzystuje się całości zakupionych nawozów i jeżeli ich data ważności pozwoli na ich użycie w przyszłym sezonie, musimy zapewnić dobre warunki składowania. W przeciwnym razie nie tylko mogą utracić swoje właściwości, ale również zbrylać się, co utrudnia lub uniemożliwia ich użytkowanie. Na ten problem lekarstwem są tzw. antryzbrylacze.

Wszelkie nawozy mineralne powinny być przechowywane w suchym oraz zacienionym miejscu. Najlepszym przykładem jest komórka lub przynajmniej zadaszona wiata. Temperatura, jaka powinna panować wewnątrz to od około 5 do 20 stopni. Do magazynowania możemy zaopatrzyć się w zbiorniki do nawozów rsm, które są powszechnie dostępne na rynku i mają bardzo zróżnicowane pojemności (od kilkuset litrów, przez zbiornik 2000l, nawet do kilkuset tysięcy). Sprawdzają się one doskonale w przypadku nawozów płynnych, natomiast nawozy stałe powinniśmy przechowywać w ich oryginalnych opakowaniach, ustawione z zachowaniem pewnych odstępów. Należy też mieć na uwadze, że w pobliżu nie może być żadnych substancji łatwopalnych.

dezynfekcja po zgonie

Mieszkanie po zmarłym – kiedy można korzystać z takiej nieruchomości?

By on 29 marca 2019

Okazuje się, że dokładne posprzątanie miejsca, w którym doszło do zgonu, nie wystarczy. Najbardziej niebezpieczne są czynniki, których nie widać. O ile jeszcze do niedawna przestrzeń, w której leżał nieboszczyk, doprowadzała do ładu rodzina albo bliscy osoby zmarłej, tak dzisiaj takie zadania pozostawia się profesjonalnym firmom.

Wszystko dlatego, że ciało zmarłego może być w różnym stanie rozkładu. Nie mówimy oczywiście o przypadkach, w których do zgonu doszło w warunkach domowych, po czym natychmiast zakład pogrzebowy zabrał ciało. Mówimy raczej o przypadkach, w których zmarły został odnaleziony po jakimś czasie, kiedy jego ciało uległo już procesowi gnilnemu. Warto też wiedzieć, że przecież przyczyny zgonu są różne. Nie zawsze śmierć jest naturalna, często ktoś umiera w wyniku drastycznego wypadku, zdarzają się też samobójstwa w miejscach, których przez długi czas nikt nie odwiedza. Osoba bez odpowiedniego przygotowania i sprzętu nie jest w stanie usunąć krwi, fekaliów, płynów ustrojowych, bakterii i toksyn, jakie w danym pomieszczeniu się znajdują. Nie dość, że ciało w znacznym stopniu rozkładu nie jest przyjemnym widokiem, to konieczna jest profesjonalna dezynfekcja po zgonie.

Pamiętajmy również, że w pomieszczeniu, w którym leżało ciało, z całą pewnością panuje odór, którego nie da się znieść. Co więcej, nie wystarczą otwarte okna ani odświeżacze powietrza. Przykry zapach zwłok dosłownie wżera się w ściany, podłogę, meble, nie daje się go wytępić przy zastosowaniu łatwo dostępnych środków. I w takich przypadkach konieczna jest pomoc fachowców, którzy wykonają zabieg ozonowania pomieszczenia. Ozonowanie nie tylko usunie odór, ale zwalczy też niebezpieczne toksyny i bakterie, jakie nagromadziły się podczas rozkładu ciała osoby zmarłej. Dopiero tak sprzątnięte mieszkanie nadaje się do ponownego zamieszkania. Należy o to zadbać, by osoby, które mają żyć w miejscu, w którym doszło do zgonu i rozkładu ciała, mogły cieszyć się pełnym komfortem i zdrowiem.

posadzki epoksydowe

Robisz garaż? Sprawdź, jaka podłoga sprawdzi się najlepiej

By on 25 lutego 2019

Nie ma wątpliwości, że garaż nieopodal domu jest jednym z praktycznych elementów, które wpływają na komfort codziennego mieszkania. Ten służy nie tylko do bezpiecznego przechowywania domu. Nierzadko stanowi schowek na narzędzia, spiżarkę czy miejsce do trzymania w nim mniej potrzebnych rzeczy domowego użytku. Aby ten spełniał jednak swoją funkcję, należy go odpowiednio zaplanować. Priorytetem będzie w jego przypadku podłoga, która każdego dnia przyjmie przecież ciężkie kilogramy.

 

Od podłogi w garażu wymaga się, by ta była przede wszystkim trwała, a estetyka jej wyglądu nie jest w tym przypadku priorytetem. Podłoga w garażu ma nie pękać pod naciskiem ciężaru, nie może się ścierać, musi być też łatwa w utrzymaniu i być odporna na warunki atmosferyczne, takie silny mróz, ale też wysokie temperatury. Ma być także odporna na uszkodzenia i antypoślizgowa.

Odpowiedzią na te wszystkie wymagania są posadzki epoksydowe tworzone na bazie żywicy. To prawdziwy hit, który jeszcze do niedawna stosowano jedynie w halach przemysłowych czy warsztatach. Dzisiaj coraz częściej spotkać je można w warunkach domowych.

Posadzki epoksydowe nie kosztują więcej niż tradycyjne płytki. Do tego taką podłogę tworzy się naprawdę łatwo i właściciel garażu przy odrobinie umiejętności technicznych z powodzeniem zrobi ją samodzielnie. Co więcej, podłoga tego rodzaju wystarcza na naprawdę wiele lat, bo wykazuje optymalną trwałość. Przecież stosuje się ją w fabrykach czy przestrzeniach użyteczności publicznej, gdzie jest narażona na intensywną eksploatację.

Ciekawostką jest fakt, że posadzki epoksydowe stosowane są już nie tylko w garażach. Coraz częściej można je spotkać w domowych łazienkach, kuchniach czy salonach. Decydują się na nie ci, którzy cenią sobie najlepszą funkcjonalność. Warto dodać, że taka podłoga może też dzisiaj doskonale się prezentować – dodawane mogą do niej być na przykład drobinki kwarcu, które dają efekt mieniącego się brokatu.

odstraszacz gołębi

Jak chronić dach i taras przed ptakami?

By on 16 sierpnia 2017

Problem ptaków spędza sen z powiek nie jednemu właścicielowi nieruchomości. Bez względu czy mieszkamy w mieście lub poza nim to problem ten występuje wszędzie. Dlatego warto pomyśleć o sposobach ochrony dachu przed szkodliwą działalnością ptaków.

Ptaki mogą powodować wiele strat materialnych. Zniszczony dach i elewacja przez odchody gniazdujących się ptaków wymaga nie małych nakładów finansowych. W przypadku dachu niezbędna jest konserwacja lub wymiana pokrycia dachowego. Natomiast uszkodzona elewacja wymaga uzupełnienia szczelin i ubytków umożliwiających ptakom przebywanie.

Istnieje wiele różnych sposobów na ochronę dachu przed ptakami, lecz nie wszystkie są skuteczne. W zależności otoczenia, w jakim położona jest nieruchomość problem ten, może nawracać. Szczególnie w miastach można spotkać odstraszacz gołębi umieszczony na dachach lub tarasach. Problem gołębi oraz innych uciążliwych ptaków, szczególnie doskwiera mieszkańcom miast. Zazwyczaj spowodowany jest dokarmianiem ptaków przez okolicznych mieszkańców.

Jednymi z popularniejszych odstraszaczy ptaków są kolce przeciw ptakom. Ze względu na charakterystyczne wykonanie mają za zadanie zmienić nawyki ptaków. W żaden sposób nie przyczyniają się do zmniejszenia populacji ptaków oraz nie zagrażają ich zdrowiu. Kolejnym sposobem ochronnym jest montaż siatek przeciw ptakom. Taka forma ochrony powierzchni przed ptakami umożliwia zabezpieczenie dachu oraz balkonu przed ptakami. Siatka umieszczona na tarasie skutecznie uniemożliwia dostęp ptakom, którym przypadł do gustu nasz taras. Typ montowanej siatki jest uzależniony od rodzaju powierzchni, jaką ma być zasłonięta przed ptakami.

Stosowanie wspomnianych metod pozwala zmienić przyzwyczajenia ptaków, które upodobały sobie nasz dach. W zależności od ich uporczywości mogą one przenieść się do szczeliny w elewacji budynku lub pokrycia dachowego. Wtedy może być wymagane zastosowanie odstraszaczy, również na kolejnych elementach budynku gdzie problem zaczął występować.