Maszyny Budowlane

Blog o maszynach budowlanych

Ogólne

zbiornik na benzynę

Jaki zbiornik na paliwo wybrać

By on 16 czerwca 2019

Czy nadal można przechowywać paliwo w zwykłych mauzerach, czy w każdym przypadku wymagane są zbiorniki dwupałaszowe? Ile kosztują zbiorniki na paliwo i jakie są warte uwagi? O czym warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na kupno kontenera na olej napędowy?

W 2013 weszła w życie nowelizacja przepisów, wg których aktualnie nie można magazynować paliwa w zwykłych zbiornikach (beczkach) oraz mauzerach o pojemności do 1000 litrów, które mają tylko jedną zewnętrzną ścianę. Z drugiej strony ustawia z 2017 roku dotycząca monitorowania drogowego przewozu towarów nie obliguje dostawców paliw do przelewania oleju napędowego tylko i wyłącznie do atestowanych zbiorników. Przepisy więc nie są do końca jasne, jednak jeżeli doszłoby do wypadku z powodu spowodowanego wyciekiem paliwa z „niesprawdzonego” urządzenia, jego właściciel zostaje ukarany grzywną, a w skrajnych przypadkach nawet aresztem.

Zanim zdecydujemy się na konkretny zbiornik na paliwo, warto oszacować, ile oleju zużyło nasze gospodarstwo w poprzednich latach. Jeżeli nie przekroczyliśmy granicy 5000 litrów i zaopatrzymy się w kontener o mniejszej objętości, zwolnieni będziemy z obowiązku kontroli z Urzędu Dozoru Technicznego. Z tego powodu największym zainteresowaniem cieszą się zbiorniki o pojemnościach 2500 i 4000 litrów.

Szczegóły – zbiorniki na paliwo: https://zbiornikinaolej24.eu/

Do zakupu zbiornika będziemy potrzebować jeszcze dodatkowych elementów takich jak przepływomierz, pompa oraz konkretne przewody. Ściśle określone są także warunku usytuowania na działce takiego zbiornika, ponieważ powinniśmy zachować co najmniej następujące odległości: 10 m od domu, 5 m od pozostałych budynków, 3 m od drogi oraz 20 m od granicy lasu.

auto gaz

Czym są spaliny samochodowe?

By on 16 stycznia 2017

Czy wiecie, że aż 2/3 spalin, z których powstaje smog generują auta? Niestety, w Polsce chyba jeszcze długo nie będzie szału na samochody elektryczne, warto więc wybierać opcje, które będą jak najmniej szkodliwe dla środowiska.

Oczywiście nie odradzamy nikomu porzucenia środka lokomocji na czterech kółkach, bo doskonale wiemy, jak duży komfort wiąże się z podróżami za kierownicą. Chcąc jednak kupić nowy pojazd, można zastanowić się nad jego silnikiem czy rodzajem zużywanego paliwa.

Okazuje się, że najniższą emisją związków ołowiu i siarki wykazuje się auto gaz. Najbardziej zatruwająca powietrze jest benzyna, potem diesel. Jeśli więc mamy wybór, skłaniajmy się ku nabywaniu pojazdów LPG.

Co ważne, na przestrzeni tylko kilku ostatnich lat, czystość powietrza pogorszyła się o jakieś 40%. Prognozy wskazują na to, że ma być coraz gorzej. Jeśli kierowcy samochodów nie zdecydują się na wykorzystywanie bardziej ekologicznych aut, już niedługo może nas czekać smogowa katastrofa. W sumie taka już nadciąga, bo ostatnio w Warszawie powietrze było tak zanieczyszczone, że przekraczało o 800% dopuszczalne normy.

okna energooszczędne

O czym warto wiedzieć przed wyborem okien do domu?

By on 30 grudnia 2016

Budowa domu jest spełnieniem marzeń dla wielu rodzin myślących o swoich czterech kątach. Komfort podczas użytkowania własnego domu jest decydującym powodem dla których coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie.  Jednak jest to kosztowne przedsięwzięcie wymagające dużych nakładów finansowych.

Myśląc o budowie własnego domu wiele osób zastanawia się nad wyborem materiałów budowlanych. Choć wymaga to wiedzy technicznej oraz orientacji w obszarze rynku budowlanego to nie jest trudnym rozwiązaniem szczególnie gdy zwracamy uwagę na jakość. Prostym przykładem może być wybór okien, które mają spełniać nasze oczekiwania. Wbrew pozorom okna są podstawowym gwarantem oszczędności szczególnie w okresie zimowym. W tym czasie można zaobserwować utratę ciepła jaka zachodzi w przypadku zwykłych okien. Dzieje się tak ponieważ  okna energooszczędne  w przeciwieństwie do zwykłych okien są produkowane z wysokiej jakości materiałów zapewniających energooszczędność. Przykładem mogą być okna drewniane, które po mimo zastosowania ekologicznych surowców zapewniają wysoki współczynnik przenikania ciepła.

Kolejnym decydującym parametrem, którym należy kierować się przy wyborze okien jest poziom izolacji akustycznej. Jego rola jest znacząca szczególnie gdy dom budowany jest w obszarach narażonych na wysoki poziom hałasu z otoczenia.  Warto pamiętać że im większa wartość poziomu tym mamy większą gwarancję że dźwięki z zewnątrz nie będą przenikać do środka domu. Dlatego w tym przypadku mają ogromne znaczenie uszczelki oraz ościeżnica gwarantująca szczelność okien bez względu na otoczenie w jakim osadzony jest budynek.

sprawdź projekty domów z poddaszem

Marzenie Polaków – dom z basenem

By on 30 listopada 2016

Niektórym wydaje się, że dom z basenem to marzenie, które raczej nigdy się nie spełni. Inni zaś starają się je realizować i dążą do tego, by właśnie w takiej willi zamieszkać. A jaka jest rzeczywistość? Czy Polaków w ogóle stać na takie luksusy? Przecież panuje przekonanie, że w naszej ojczyźnie panuje skrajna bieda. Okazuje się jednak, że biura projektowe, które w swojej ofercie posiadają domy z wewnętrznym basenem, na klientów nie narzekają. I chociaż koszty budowy, jak i utrzymania takiej nieruchomości są znacznie wyższe, to jednak nas na to stać. Polskie społeczeństwo się bogaci i mamy tego potwierdzenie, chociażby patrząc na miejsca, w których spędzamy życie.

Posiadanie domu z basenem to ogromny prestiż. Taki kompleks niesie przecież ogrom korzyści. Możemy z niego korzystać przez cały rok, jesteśmy aktywni fizycznie i zrelaksowani. Warto przy tym wiedzieć, że większość osób, które stać na basen na własnej posesji, decyduje się na jego budowę właśnie w bryle budynku aniżeli w ogrodzie. Wpływ na to mają głównie warunki atmosferyczne, ale też koszty utrzymania. Ten zewnętrzny jest sporo droższy i bardziej czasochłonny w późniejszym utrzymaniu.

Ile kosztuje dom z basenem?

Same projekty tych luksusowych posiadłości nie są dużo droższe od standardowych. Z reguły ich koszt wynosi jakieś 1500-4000 złotych. Jeśli spojrzymy jednak na wydatki związane z budową takiej nieruchomości, to zapewne dostrzeżemy sporą różnicę. Domy z basenami w stanie deweloperskim kupić można od 370 000 złotych. Za taki do zamieszkania zapłacić trzeba najmniej 450 000 złotych. Sami pośrednicy i deweloperzy potwierdzają jednak, że basen znajduje się z reguły w naprawdę luksusowych posiadłościach. Ich cena przekracza najczęściej 1 000 000 złotych.

Projekt domu z basenem

Biura projektowe najczęściej proponują basen w części piwnicznej domu. Właśnie dlatego jeszcze przed nabyciem projektu należy sprawdzić warunki panujące na działce. Czy poziom wód gruntowych pozwala na tak głęboki wykop? Czy plan zagospodarowania terenu pozwala na wybudowanie tak dużego budynku? Pamiętajmy, że domy z basenami muszą mieć sporą powierzchnię, minimum to 160 metrów kwadratowych.

Baseny wewnętrzne można stawiać również na zadaszonych balkonach, tzw. tarasach zimowych. Zdarza się, że pływalnie dołączane są do domów, w formie przeszklonych pawilonów, przez co nie wchodzą w skład bryły budynku. Ogromną popularnością cieszą się dzisiaj jacuzzi oraz „ruskie banie”. Rozległe, podświetlane baseny niczym przeniesione z Los Angeles chyba już wyszły z mody.

Kiedy sprawdza się dom z basenem?

To idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią aktywność fizyczną. Przede wszystkim lubią pływać. Nie ma co ukrywać, że basen sprawia ogromną frajdę dzieciom, ale jest też miejscem relaksu osób dorosłych. Te najlepsze posiadają przecież dodatkowe masażery, idealne na chwilę odprężenia.

W Polskich domach nadal rzadko spotyka się wewnętrzne baseny. Dużo częściej budowane są w ogrodach. Funkcjonują one jednak z powodzeniem w dobrej klasy hotelach, domach wczasowych, a nawet niewielkich pensjonatach.

Jeśli ktoś nadal marzy o domu z basenem i w przyszłości planuje to marzenie spełnić, to warto, by miał na uwadze kilka aspektów. Basen należy planować na tym samym etapie co budowę domu. Projekt domu z basenem pozwoli zaoszczędzić nawet 20% kosztów budowy, aniżeli właściciele nieruchomości mieliby go dobudować do/w już zamieszkałej willi. Trzeba mieć na uwadze odpowiednią wielkość pomieszczenia, ale też instalację klimatyzacyjną, wentylację czy technologię uzdatniania wody. Wylicza się, że miesięczny koszt utrzymania domowej pływalni to nawet 2 000 złotych.

podesty ruchome

Gdzie można zrobić kurs na podnośniki?

By on 28 listopada 2016

Podnośniki to sprzęt, który wykorzystuje się do prac na wysokościach. Najczęściej można zobaczyć do na budowie. Pracownik wznosi się na specjalnym koszu na określoną wysokość, by wykonać swoją pracę.

Istnieją różne podnośniki: koszowe lub nożycowe. Bez względu jednak na typ, na podnośnik zawsze należy mieć odpowiednie uprawnienia. Kurs na tego rodzaju sprzęt można ukończyć w URZĘDZIE Dozoru Technicznego albo w jednym z autoryzowanych ośrodków. Wystarczy wpisać hasło typu „szkolenia udt wrocław” i znaleźć odpowiednią lokalizację.

Co ważne, szkolenie trwa około 14 dni. W tym czasie, kursant zdobywa wiedzę teoretyczną oraz praktyczną. Ważne są aspekty zachowania należytego bezpieczeństwa i obsługa techniczna podnośnika. Na końcu, każdy musi zdać egzamin potwierdzający zdobytą wiedzę i tylko pozytywny wynik egzaminu pozwala zdobyć uprawnienia.

Kursy na podnośniki są dostępne w całej Polsce. Warto z nich korzystać, jeśli tylko chce się zwiększać własne kompetencje zawodowe. Pamiętajmy, że na szkolenia tego rodzaju można zapisać się indywidualnie. Takowe może też zafundować pracodawca, który dba o rozwój swoich pracowników.

 

wózek widłowy

W jakich branżach niezbędne są specjalne uprawnienia?

By on 28 listopada 2016

Okazuje się, że nie zawsze same umiejętności czy podstawowe wykształcenie pozwala na wykonywanie określonych obowiązków zawodowych. Są branże, w których praca wiąże się ze znacznie większym niebezpieczeństwem i to zarówno dla pracownika, jak i całego otoczenia. Drugi czynnik to kwestie techniczne. Niejednokrotnie, by móc obsługiwać dany rodzaj sprzętu, konieczne stają się specjalistyczne kursy i szkolenia. Dopiero osoba, która zdobędzie określony certyfikat, może zajmować konkretne stanowisko.

Tak właśnie dzieje się w branży budowlanej czy przemysłowej. Praca na podnośniach czy wózkach widłowych może być wykonywana tylko przez specjalistów, którzy zdobyli odpowiednie uprawnienia. Takie można uzyskać uczęszczając na szkolenia udt wrocław czy korzystając z autoryzowanych ośrodków. Każde szkolenia kończy się stosownym egzaminem i tylko jego pozytywne zdanie uprawnia do otrzymania certyfikatu.

Podobnie dzieje się w sektorze nowych technologii czy w branżach różnorakich usług. Tak naprawdę w każdej dziedzinie pracują fachowcy, których umiejętności, wiedza i doświadczenie zwieńczona zostaje właściwym dyplomem. Uprawnienia poszerzają kompetencje i dają zupełnie nowe możliwości na rynku pracy.

podnośnik

Bezpieczeństwo pracy na wysokościach

By on 11 sierpnia 2016

Praca na wysokościach wiąże się bezsprzecznie z ogromnym niebezpieczeństwem. Każdy pracownik, który podejmuje się tego ryzyka, powinien bezwzględnie znać przepisy BHP, niejednokrotnie musi posiadać też odpowiednie pozwolenia na obsługę sprzętu, dzięki któremu wykonywanie tego rodzaju obowiązków zawodowych jest w ogóle możliwe.

Jednym z urządzeń, które są najczęściej wykonywane do pracy na wysokościach – mowa tu o branży budowlanej, remontowej, ale też reklamowej, jest podnośnik. Podnośnik koszowy wydaje się być najbardziej bezpieczny – posiada stabilną platformę z barierkami, dzięki czemu zabezpiecza pracowników i wszelkie materiały, jakie zostają wznoszone. To tego rodzaju podnośnik – można go zobaczyć wpisując hasło typu „podnośniki Warszawa” jest najchętniej wykorzystywany również dlatego, że jest niewielkich rozmiarów a umieszczony na przyczepie czy samochodzie pozwala na wykonywanie niewielkich prac różnego typu, w różnych miejscach, w krótkim czasie.

Co ciekawe, to właśnie za sprawą podnośników tego rodzaju, standardowe rusztowania odeszły praktycznie w niepamięć. Są jeszcze wykorzystywane jedynie do prac na dużej powierzchni i przy wyliczeniu długiego okresu ich wykonywania.

O mnie w reportażowym skrócie

By on 20 czerwca 2016

Witam nazywam się Piotr Pawlak.mezczyzna

Od 20 lat zajmuję się produkcją, eksploatacją oraz naprawą sprzętu budowlanego obejmujący pojazdy. Doświadczenie nauczyło mnie że należy zwracać na szczegóły i próbować zrozumieć nie zrozumiałe. Dlatego chcę się z Wami podzielić moimi doświadczeniami w branży z którą jestem już długo związany. Wszystkie wzloty i upadki w branży dzielę ze swoim bratem Paweł, który jest na zdjęciu za mną. Wspólnie wiele osiągnęliśmy i zawdzięczamy sobie wspólne lata pełne osiągnięć oraz sukcesów. Od zawsze uważaliśmy że każda maszyna ma duszę bez względu czy jest uszkodzona bądź nie. Posiada również nie powtarzalną historią niczym stare wino nabierające unikalnego aromatu. Lecz wiadomo że wszystko kiedyś ma swój koniec dlatego w wolnym czasie kolekcjonuję wyeksploatowany sprzęt określany często jako stary i bezużyteczny lecz dla mnie jest czymś więcej niż stertą nikomu niepotrzebnego żelastwa.

Czy znam się na sprzęcie budowlanym?

To jest dosyć ciekawe pytanie na które mogę odpowiedzieć bez problemu w paru zdaniach. Zajmowałem się różnymi rzeczami związanymi z pracami i sprzętem budowlanym. Jednak najwięcej czasu poświęciłem na dogłębne poznanie maszyn budowlanych i pojazdów.
Miałem kontakt z pojazdami budowlanymi następujących rodzajów:

  1. Podnośniki koszowe
  2. Koparki dużo gabarytowe i mało gabarytowe
  3. Wózki widłowe
  4. Podesty
  5. Samochody ciężarowe, tiry
  6. Zaopatrzenie wraz z wymianą części

sprzęt budowlanyGłównymi zamierzeniami prowadzenia tego bloga jest jak wcześniej wspomniałem podzielenie się zdobytym doświadczeniem ale również stworzenie kompendium w tym obszarze. Swoje uwagi kieruję do tych co mają pytania, wątpliwości lub nie są w stanie samemu sobie poradzić z którymś z zagadnień. Mam nadzieję że nie zanudzę was swoim nie tuzinkowym podejściem i postaram się co jakiś czas zamieszczać perełki wyszukane przeze mnie w gąszczu internetu. Na chwilę obecną zamieszczę informacje o każdej kategorii pojazdów, które znajdują się w menu głównym oraz kategorii. Proszę was o sugestie i komentarze do moich postów w celu ulepszenia prezentowanej przez mnie treści oraz czy spełniłem wasze oczekiwania w odpowiedni sposób zaspokajając przy tym ciekawość. Nie pozostaje mi nic innego jak liczyć na waszą wyrozumiałość i chęć pomocy.

Dlatego życzę przyjemnego czytania i Zapraszam do lektury.