Dlaczego Polacy powinni oszczędzać wodę?

0
zbiornik na wodę

Zalet oszczędzania wody miejskiej jest wiele. Można wskazywać oszczędności finansowe, walory ekologiczne, ale również minimalizowanie ryzyka związanego z globalną suszą. Okazuje się, że woda w naszym kraju jest naprawdę droga. Weźmy pod uwagę, że jej zużycie wiąże się nie tylko z potrzebami zachowania higieny, ale również podlewaniem ogrodów czy upraw rolnych – na takie działania zużywa się najwięcej wody, bo przecież waz ze zmieniającym się klimatem, deszcze padają u nas coraz rzadziej.

 

Świetnym sposobem na pozyskiwanie dobrej jakości, a na dodatek darmowej wody jest inwestycja w zbiornik na deszczówkę. Taki może zakupić każdy, kto tylko posiada chociażby kawałek ogródka. Deszczówka przyda się do podlewania kwiatów, ogródka warzywnego czy krzewów owocowych. Sprawdzi się do mycia elewacji, rozmaitych sprzętów ogrodowych, maszyn rolniczych, samochodu, tarasu czy mebli ogrodowych. Oczywiście, zbiorniki na deszczówkę nie gromadzą wody pitnej, chociaż osadnik rynnowy pozwala oczyszczać ją z nieczystości. Taką wodą nie powinno się też myć, ale świetnie sprawdzi się na przykład do spłukiwania toalety.

Centrala deszczowa może być teraz pozyskana przy minimalnych kosztach. Warto zainteresować się tym tematem, tym bardziej że niektóre miasta w Polsce, takie jak Sopot czy Kraków już oferują dofinansowania na ten cel. Pozyskać można nawet 5 000 złotych, a oszczędności z tytułu wykorzystywania deszczu to nawet 50% zużycia wody sieciowej w skali całego roku. Nie ma wątpliwości, że to opłacalna opcja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *