Jak chronić dach i taras przed ptakami?
Problem ptaków spędza sen z powiek nie jednemu właścicielowi nieruchomości. Bez względu czy mieszkamy w mieście lub poza nim to problem ten występuje wszędzie. Dlatego warto pomyśleć o sposobach ochrony dachu przed szkodliwą działalnością ptaków.
Ptaki mogą powodować wiele strat materialnych. Zniszczony dach i elewacja przez odchody gniazdujących się ptaków wymaga nie małych nakładów finansowych. W przypadku dachu niezbędna jest konserwacja lub wymiana pokrycia dachowego. Natomiast uszkodzona elewacja wymaga uzupełnienia szczelin i ubytków umożliwiających ptakom przebywanie.
Istnieje wiele różnych sposobów na ochronę dachu przed ptakami, lecz nie wszystkie są skuteczne. W zależności otoczenia, w jakim położona jest nieruchomość problem ten, może nawracać. Szczególnie w miastach można spotkać odstraszacz gołębi umieszczony na dachach lub tarasach. Problem gołębi oraz innych uciążliwych ptaków, szczególnie doskwiera mieszkańcom miast. Zazwyczaj spowodowany jest dokarmianiem ptaków przez okolicznych mieszkańców.
Jednymi z popularniejszych odstraszaczy ptaków są kolce przeciw ptakom. Ze względu na charakterystyczne wykonanie mają za zadanie zmienić nawyki ptaków. W żaden sposób nie przyczyniają się do zmniejszenia populacji ptaków oraz nie zagrażają ich zdrowiu. Kolejnym sposobem ochronnym jest montaż siatek przeciw ptakom. Taka forma ochrony powierzchni przed ptakami umożliwia zabezpieczenie dachu oraz balkonu przed ptakami. Siatka umieszczona na tarasie skutecznie uniemożliwia dostęp ptakom, którym przypadł do gustu nasz taras. Typ montowanej siatki jest uzależniony od rodzaju powierzchni, jaką ma być zasłonięta przed ptakami.
Stosowanie wspomnianych metod pozwala zmienić przyzwyczajenia ptaków, które upodobały sobie nasz dach. W zależności od ich uporczywości mogą one przenieść się do szczeliny w elewacji budynku lub pokrycia dachowego. Wtedy może być wymagane zastosowanie odstraszaczy, również na kolejnych elementach budynku gdzie problem zaczął występować.