Jak prawidłowo przechowywać nawozy?
Co prawda okres nawożenia upraw w niektórych przypadkach jeszcze się nie skończył, ale powoli warto już planować sposób przechowywania nawozów w okresie, w których nie będziemy z nich korzystać. Odpowiednie ich składowanie pozwoli uniknąć sytuacji, w której na wiosnę nawozy mogą utracić część swoich właściwości.
Nawożenie różnego rodzaju drzew i krzewów zazwyczaj kończy się w połowie lipca, natomiast warzyw i innych roślin uprawnych pod koniec lata. Zdarza się, że nie wykorzystuje się całości zakupionych nawozów i jeżeli ich data ważności pozwoli na ich użycie w przyszłym sezonie, musimy zapewnić dobre warunki składowania. W przeciwnym razie nie tylko mogą utracić swoje właściwości, ale również zbrylać się, co utrudnia lub uniemożliwia ich użytkowanie. Na ten problem lekarstwem są tzw. antryzbrylacze.
Wszelkie nawozy mineralne powinny być przechowywane w suchym oraz zacienionym miejscu. Najlepszym przykładem jest komórka lub przynajmniej zadaszona wiata. Temperatura, jaka powinna panować wewnątrz to od około 5 do 20 stopni. Do magazynowania możemy zaopatrzyć się w zbiorniki do nawozów rsm, które są powszechnie dostępne na rynku i mają bardzo zróżnicowane pojemności (od kilkuset litrów, przez zbiornik 2000l, nawet do kilkuset tysięcy). Sprawdzają się one doskonale w przypadku nawozów płynnych, natomiast nawozy stałe powinniśmy przechowywać w ich oryginalnych opakowaniach, ustawione z zachowaniem pewnych odstępów. Należy też mieć na uwadze, że w pobliżu nie może być żadnych substancji łatwopalnych.