Elewacje wentylowane — jakie są zasady montażu?

0
ptaki do odstraszania golebi

Fasady wentylowane to nowoczesny sposób na wykończenie wielu budynków. Elewacje wentylowane nadają się do budynków stawiających na rozwiązania energooszczędne, jak i przy remoncie budynków już istniejących. Technologia ta często była wykorzystywana głównie przy budynkach wielkopowierzchniowych, ale ostatnio zaczyna również być wykorzystywana przy mniejszych budowach. Podpowiemy też jak czy warto montować ptaki do odstraszania gołębi, żeby chronić elewację?

Fasada wentylowana — co to dokładnie jest za rozwiązanie?

Elewacja wentylowana to rodzaj fasady, która złożona jest z dwóch warstw. Pomiędzy warstwami znajduje się tak zwana szczelina wentylacyjna, która ma za zadanie zapewnić swobodny przepływ powietrza. Warstwa zewnętrzna jest zwykle zbudowana z materiałów, z których można wycinać najróżniejsze wzory lub, które można przedstawić w różnych kolorach. Zapewnia to dużą dowolność estetyczną. Warstwa wewnętrzna to stanowi izolację szczelnie przylegającą do budynku. 

Szczelina wentylacyjna

Szczelina wentylacyjna znajdująca się pomiędzy dwoma warstwami sprawia, że fasady wentylowane mogą się poszczycić wieloma zaletami. Większość z nich wynika z tego, że cała ściana może “oddychać”, a zbieranie się pary wodnej jest ograniczone do minimum, co korzystnie wpływa na brak pleśni i innych szkodliwych drobnoustrojów. 

Dzięki szczelinie wentylacyjnej również ochrona przeciwpożarowa budynku jest wzmocniona. Fasady wentylowane świetnie wpływają na energooszczędność całego budynku, gdyż dzięki przepływowi powietrza przez cały rok utrzymana jest stała temperatura.

Elewacja wentylowana spełnia funkcję bardzo dobrego izolatora akustycznego. Dlatego świetnie może się sprawdzić przy budowie budynków takich jak szkoły, czy przedszkola oraz inne budynki, które znajdują się w głośnym otoczeniu. Wybudowane stacje metra warszawskiego również mogą się poszczycić zamontowaniem fasad wentylowanych. 

Zasady montażu fasady wentylowanej

Stosunkowo szybkie układanie to kolejna zaleta fasady wentylowanej. Montaż powinien być wykonany przez profesjonalną firmę budowlaną, aby uniknąć błędów. 

Elewacje wentylowane są obecne w budownictwie od wielu lat, jednak wciąż dochodzi do wielu błędów podczas ich montażu. Najczęściej wykonawcy nie znają się na przepisach i mają problem z wyborem materiałów, które będą spełniały wszelkie normy. 

Zdarzają się również błędy projektowe — fasada wentylowana powinna być zaprojektowana zgodnie z wytycznymi Krajowej Aprobaty Technicznej lub Europejskiej Oceny Technicznej i producenta wyrobu. Projekt musi też uwzględniać miejsce, w którym budynek będzie stał oraz warunki atmosferyczne. Brak uwzględnienia tego typu czynników może prowadzić na przykład do osuwania się elewacji, czy pojawiania się zacieków. 

Jak chronić elewację?

Elewacje budynków są narażone na wiele czynników, które mogą jej zaszkodzić. Jednym z nich są ptaki. Gołębie odchody zanieczyszczają elewację, a ich toksyczność, może ją uszkodzić. Warto więc zamontować ptaki do odstraszania gołębi, w celu uniknięcia nieprzyjemności. inną metodą są kolce, które skutecznie zapobiegają siadanu ptaków na skrajnych elementach budynków, co też niweluje ilość odchodów na elewacji budynku.

 

Firma z doświadczenie zagwarantuje również wybór odpowiednich fachowców do montażu elewacji wentylowanej. Od ich staranności zależy to, czy w przyszłości nie trzeba będzie wykonywać wielu poprawek lub korekty. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *