Bezpieczeństwo pracy na wysokościach

1
podnośnik

Praca na wysokościach wiąże się bezsprzecznie z ogromnym niebezpieczeństwem. Każdy pracownik, który podejmuje się tego ryzyka, powinien bezwzględnie znać przepisy BHP, niejednokrotnie musi posiadać też odpowiednie pozwolenia na obsługę sprzętu, dzięki któremu wykonywanie tego rodzaju obowiązków zawodowych jest w ogóle możliwe.

Praca na wysokości – najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Najczęstszą pracą wykonywaną na wysokości jest alpinistyczne mycie okien. Warszawa to przykład miasta, w którym już wczesną wiosną możemy zobaczyć alpinistów przemysłowych umieszczonych na podnośnikach wielkich wieżowców.

Czyszczenie okien na wysokości wymaga od pracowników dużej sprawności fizycznej i doświadczenia we wspinaniu się. Takie osoby potrzebuje specjalnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości, które powinno zawierać adnotację o zezwoleniu na pracę powyżej trzech metrów. 

Jakie urządzenia są potrzebne do pracy na wysokości?

Jednym z urządzeń, które są najczęściej wykonywane do pracy na wysokościach – mowa tu o branży budowlanej, remontowej, ale też reklamowej, jest podnośnik. Podnośnik koszowy wydaje się być najbardziej bezpieczny – posiada stabilną platformę z barierkami, dzięki czemu zabezpiecza pracowników i wszelkie materiały, jakie zostają wznoszone.T ego rodzaju jest najchętniej wykorzystywany również dlatego, że jest niewielkich rozmiarów a umieszczony na przyczepie czy samochodzie pozwala na wykonywanie niewielkich prac różnego typu, w różnych miejscach, w krótkim czasie.

Co ciekawe, to właśnie za sprawą podnośników tego rodzaju, standardowe rusztowania odeszły praktycznie w niepamięć. Są jeszcze wykorzystywane jedynie do prac na dużej powierzchni i przy wyliczeniu długiego okresu ich wykonywania.

1 thought on “Bezpieczeństwo pracy na wysokościach

  1. Upadek z 2 drugiego piętra może być śmiertelny. Powinny być surowsze przepisy co do norm bezpieczeństwa na budowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *