Jak uzyskać dofinansowanie na zakup zbiorników na deszczówkę?

0
zbiornik na deszczówkę

Wykorzystanie systemów magazynowania wody deszczowej może okazać się korzystne zarówno dla jego użytkowników, jak i dla państwa oraz ekologii. Zwłaszcza teraz, gdy problem z dostępnością wody staje się coraz większy.

Biorąc to pod uwagę, ważnym zadaniem wydaje się ciągłe zachęcanie ludzi do zakupu specjalnych zbiorników, które pozwalają w skuteczny sposób zbierać wodę opadową, by następnie ją wykorzystać. W jaki sposób? Między innymi do nawadniania pól, ogrodów, mycia samochodu i wielu innych czynności.

Oczywiście potrzebne są do tego odpowiednie zbiorniki na deszczówkę. Finansowanie także ma ogromne znaczenie, ponieważ koszt zakupu niezbędnych elementów i ich montażu jest dość wysoki. Czy więc istnieje sposób na to, aby gospodarstwa, które nie dysponują wystarczającymi funduszami, mogły skorzystać z możliwości, jakie zapewniają tego typu systemy? Jak najbardziej. Pozwala na to program „Moja woda”

Zbiorniki na deszczówkę – dofinansowanie

Został on ogłoszony w celu zwiększania retencji wody deszczowej, co ma przyczynić się do ochrony dostępnych zasobów wodnych. Co ważne, kierowany jest do właścicieli jednorodzinnych domów mieszkalnych. Celem jest również pewne uniezależnienie gospodarstw od dostawy wody wodociągowej, jak również zmniejszenie odprowadzania wód opadowych do kanalizacji, dzięki czemu spaść może ryzyko lokalnych podtopień.

Przyznawane dotacje prezentują się całkiem nieźle, ponieważ wynieść mogą 5 tysięcy złotych (maksymalnie 80% kosztów kwalifikowanych). Kwota ta pozwala na zakup nowoczesnych zbiorników wodnych, które spełniają kryteria wskazane w programie. Dotyczą one między innymi minimalnej pojemności (2000 litrów), okres przedsięwzięcia (co najmniej 3 lata) czy też kosztu kwalifikowanego (od 2000 zł).

Szczegółowe informacje na temat programu pozwalają odpowiednio dobrać zbiorniki na deszczówkę. Dopłaty znacząco zmniejszają koszty, stwarzają przy tym szansę na zakup produktów wysokiej jakości. Pomóc w tym mogą producenci oferujący zbiorniki kwalifikujące się do programu. Dofinansowanie przyznawane jest osobom fizycznym będącym właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości z domem jednorodzinnym, jak również właściciele nieruchomości, na której trwa (lub została zaplanowana) dopiero budowa.

Tego typu programy stwarzają doskonałą szansę na to, aby zwiększyć swoje możliwości użytkowania wody opadowej. Warto się nimi zainteresować i sprawdzić, co dokładnie umożliwiają. Dzięki nim ostateczne koszty zakupu zbiornika mogą bowiem okazać się znacznie niższe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *